Blog

Aż trzy dodatkowe świadczenie rząd wypłaci w 2023 r. emerytom – 13., 14. i 15. Do tego dojdzie hojna waloryzacja. Jak dowiedziała się Wyborcza.biz, jednym z głównych punktów programu PiS dla emerytów na przyszły rok będzie ogłoszenie, że 14. emerytura zostanie, podobnie jak 13., wypłacana na stałe. Wcześniej politycy PiS powtarzali, że to świadczenie jednorazowe, wypłacone tylko raz w 2021 r. Ostatecznie po głosach krytyki ze strony opozycji rząd zgodził się na 14. również w tym roku. Wypłata przewidziana jest od 25 sierpnia do 20 września. 14. będzie wypłacona także w 2023 r. Ale to nie koniec prezentów dla seniorów. W roku wyborczym ma być też wypłacona 15. emerytura. Zasugerował to już prezydent Andrzej Duda. „Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował. Szereg tych…

Dowiedz się więcej

O finansowych i pozafinansowych warunkach zatrudnienia, determinujących chęć szybkiego zaprzestania aktywności zawodowej pisze w najnowszej publikacji prof. Patrycja Kowalczyk-Rólczyńska, ekspertka Instytytu Emerytalnego. CAŁOŚĆ TU Artykuł Nowy artykuł prof. Kowalczyk-Rólczyńskiej pochodzi z serwisu Instytut Emerytalny.

Prezentujemy najnowszy raport „OFE historia prawdziwa. Opera w ośmiu aktach” autorstwa dra Antoniego Kolka i dra Marcina Wojewódki.   DO POBRANIA   „Niniejsze opracowanie zostało przygotowane przez ekspertów Instytutu Emerytalnego dr Antoniego Kolka oraz dr Marcina Wojewódkę. Autorzy w wolny od uwarunkowań politycznych sposób starają się przedstawić rzeczywiste oblicze praktycznego funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz wprowadzanych do tego systemu na przestrzeni prawie 25 lat zmian. Przedmiotem opracowania jest przedstawienie w ośmiu aktach kluczowych obszarów związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Są to geneza i powstanie OFE wraz z założeniami ich funkcjonowania, kluczowe aspekty zmian z lat 2011-2014 oraz stan obecny i hipotetyczne scenariusze na przyszłość” Artykuł DO POBRANIA: Raport „OFE – historia prawdziwa” pochodzi z serwisu Instytut Emerytalny.

15 września 2022 roku Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór druku PIT-2, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku (druk w załączeniu). Opublikowanie nowego wzoru oznacza obowiązek korzystania z niego przez pracowników od 1 stycznia 2023 roku, w miejsce dotychczasowego wzoru. Jednakże nie ma obowiązku składania ponownie formularza PIT-2 przez osoby, które już złożyły taki dokument płatnikom. Natomiast jeśli podatnik chce skorzystać z nowych wyższych kosztów uzyskania przychodu albo innych ulg przewidzianych Polskim Ładem 2.0 to powinien od stycznia 2023 roku złożyć nowy dokument. Należy zwrócić uwagę, że oprócz wniosku do płatnika (pracodawcy) o stosowanie kwoty zmniejszającej podatek podatnik może poinformować poprzez oświadczenie złożone na druku PIT-2 płatnika (pracodawcę) także o: korzystaniu z 1/24 bądź 1/36 kwoty zmniejszającej podatek, gdy podatnik uzyskuje dochody od dwóch lub trzech podmiotów, zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów (z małżonkiem / jako osoba samotnie wychowująca dziecko, korzystaniu z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, zwolnień dla seniorów,…

Dowiedz się więcej

„Rozliczanie wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców – aktualne zasady i odroczone efekty” – o tym będzie mówił dr @AntoniKolek na VI Polskim Kongresie Prawa Pracy już pojutrze. Zachęcamy do rejestracji pod adresem: http://konferencje.mustreadmedia.pl Artykuł Dr Antoni Kolek na VI Polskim Kongresie Prawa Pracy! pochodzi z serwisu Instytut Emerytalny.

Miło nam poinformować o wydaniu przez Magdalenę Miąsek poradnika poruszającego tematykę Pracowniczych Planów Kapitałowych Zapraszamy do lektury Więcej informacji na stronie wydawnictwa Wolters Kluwer

Wdrożenie raportu TRS ma za zadanie pokazać pracownikowi, dlaczego firma, w której pracuje, jest wyjątkowa i w czym jest lepsza od innych potencjalnych pracodawców. Ważny jest jednak już sam etap podjęcia decyzji o gotowości organizacji na wdrożenie raportu o łącznych korzyściach z pracy. Należy określić i rozważyć bariery i potencjalne ryzyka związane z publikacją raportu. Zapraszamy do poznania modelu Total Reward, który jest podstawą powstania idei raportu TRS, oraz procesu przygotowania, publikacji i komunikacji raportu w organizacji gotowej na taki sposób komunikowania pakietu wynagradzania. Cały artykuł znajdziesz tutaj

Jak co roku działy HR stają przed dylematem, jaką niespodziankę sprawić pracownikom, jak zadbać o dobry nastrój w pracy, jak stworzyć ciepłą, świąteczną atmosferę i zostać super-Mikołajem. Zobaczcie, jak radzą sobie z tym wyzwaniem słuchacze pierwszych w Polsce studiów podyplomowych Compensation & Benefits Uczelni Łazarskiego w Warszawie. – Na kartę przedpłaconą zdecydowaliśmy się 3 lata temu – mówi Ula – zastępując w ten sposób istniejące u nas w firmie bony. Kwota, która znajduje się na karcie, uzależniona jest od poziomu dochodu rodziny pracownika (zgodnie z naszym regulaminem ZFŚS poziomów mamy cztery). Takimi kartami można płacić w sklepach stacjonarnych i online, korzystać z wielu programów rabatowych lub po prostu wypłacić gotówkę z bankomatu. Dajemy pracownikowi wolną rękę – będzie mógł sam postanowić, na co i kiedy przeznaczy daną kwotę, bo będzie korzystał z podarunku jak ze zwyczajnej karty płatniczej. Na wykorzystanie kwoty ma aż 12 miesięcy. Zmiany w podatku dochodowym od…

Dowiedz się więcej

Rynek pracownika sprawia, że rośnie rola ekspertów i specjalistów ds. wynagrodzeń i benefitów (ang. compensation & benefits), którzy muszą poszukiwać coraz to nowszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań HR-owych, aby pozyskać i utrzymać pracowników. Z jakimi wyzwaniami się zmagają? Cały artykuł znajdziesz tutaj

Jak wynika z badań Hays Poland, dla co piątego pracownika w Polsce zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym jest jednym z najistotniejszych elementów oferty pracy. W przypadku badań dotyczących millenialsów wskaźnik ten jest jeszcze wyższy. Warto więc zainwestować w program wellbeing i już dziś zacząć wdrażać strategię budowy kapitału zdrowia w organizacji. Dobrym przykładem jest tu ABC Data, wiodący dostawca sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak pokazują doświadczenia tego dystrybutora, proces budowy kapitału zdrowia zwraca się z nawiązką. Korzyści z jego wprowadzenia to m.in. wzrost zaangażowania pracowników, ich zadowolenia i dobrego samopoczucia czy niższe koszty absencji. Krok 1. Zaangażuj pracowników Wdrożenie programu wellbeing warto zacząć od budowy świadomości pracowników. Jak wynika z badań prowadzonych przez prof. Janusza Czapińskiego – „Diagnoza Społeczna. Warunki i jakość życia Polaków” – najwyżej cenioną wartością przez naszych rodaków jest zdrowie. Jego stan jednak z roku na rok pogarsza się. Wśród dolegliwości…

Dowiedz się więcej

10/12